poslední změna 31.8.2015

Valašské frgály

Ingredience:

Těsto na 4 ks:

​ 250 ml mléka (2 černé skleničky až po okraj)
1 ks vejce
1 lžička soli
100 g cukru (3 lžíce)
50 g sádla
50 g oleje (1 černá sklenička asi 1cm pod okraj = sádlo+olej )
-----
500 g polohrubé mouky
2 lžičky sušeného droždí (1/2 balíčku)
cukr

Posypka / Drobenka:

200g pol. mouky
100g cukru
200g rozpuštěného másla nebo Hery

Na potření po upečení:

100g roztopeného másla
2 lžíce rumu
 

Postup:

Všechny suroviny dám do domácí pekárny - nahoru nasypu mouku a nakonec droždí.

Základní program ukončit po 1,5 - 2 hodinách.

Hotové těsto rozdělím na 4 díly, rozválím na tenké kulaté placky asi 30 cm v průměru tak, aby okraje byly trošku vyšší. Přeložím na plech s pečícím papírem a okraje potřu rozšlehaným vajíčkem. Na koláče rozetřu nádivku, posypu drobenkou a nechám ještě asi 1/2 hodiny kynout.

Peču v předehřáté troubě 12 minut na 220°C.

Pokud je chci mít obzvláště sváteční, tak je ještě horké potřu po okrajích rozpuštěným máslem smíchaným s trochou rumu a také jemně pokapu přes střed.


Naše pekárna sice má program "Těsto", bohužel tento program (na rozdíl od programu na pečení chleba) má při kynutí vypnuté ohřívání. Těsto kyne dlouho a pokaždé jinak - podle okolní teploty, která bývá nedostečná. Při použití základního programu (dékla 3:30) na pečení chleba mám vyzkoušeno, že stačí pekárnu vypnout po 1,5 hodině kdykoliv před tím, než začne péct, tj. nejpozději, když pekárna ukazuje 1 hodina a 5 minut do konce programu.Nádivky:

Tvarohová

1 tvaroh (může být vanička) smíchám se 2 lžícemi cukru. Lze dochutit rumem neb citronovou šťávou. Pokud je tvaroh moc řídký, zahustím jej lžící vanikového pudinkového prášku.

Maková

Sklenici mléka přivedu k varu, přidám mletý mák (asi sklenici), cukr, trošku rumu. Chviličku povařím a zahustím strouhankou (asi 1/2 sklenice) nebo mletým perníkem. Na dochucemí lze přidat špetku mleté skořice a badyánu. Výborné je přimíchat lžíci marmelády. Nechám vychladit.

Ořechová

Sklenici mléka přivedu k varu, přidám mleté ořechy (na jeden koláč asi 10 dkg), trošku rumu a cukr (1-2 lžíce). Chviličku povařím. Zahustím mletými piškoty nebo strouhankou. Nechám vychladit.

Povidlová

1/2 velkého kelímku povidel rozmíchám s troškou rumu a špetkou skořice. Je-li potřeba, zředím vodou nebo zahustím strouhaným perníkem.

Hrušková/jablečná

Ovoce (čerstvé nebo kompotované) rozvařím na kaši, přidám cukr, mletou skořici a mletý badyán. Podle potřeby zahustím strouhaným perníkem nebo strouhankou. Nechám vychladit.

Pudinková

Uvaříme pudink dle návodu na obalu a ještě vlažný rozetřu na těsto. Nahoru pokladu kousky ovoce. Výborné jsou kompotované broskve. Na tento koláč už není potřeba dávat posypku. Jeden pudink z 1/2 litru mléka vystačí na dva koláče.
 
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one