poslední změna 9.5.2017

Vánočka - Mazanec - Trdelník

Ingredience:

250 ml mléka
100 g cukru (4 lžíce)
100 g tuku (černá sleknička oleje)
1 vejce
1 lžička soli
1 vanilkový cukr
1 lžíce rumu
citrónová kůra z 1/2 citrónu
-----
300 g polohrubé mouky
200 g hladké mouky
2 lžičky sušeného droždí (1/2 balíčku)
-----
rozinky
sekané mandle na posypání

Postup:

Všechny suroviny na těsto dám do domácí pekárny - nahoru nasypu mouku a nakonec droždí. Pokud je těsto během hnětení moc řídké, tak po lžícíh přidávám mouku. Mělo by na hácích tvořit koule. Rozinky přidám až během hnětení.

Základní program ukončit po 1,5 - 2 hodinách (zbývá 2 - 1,5 hod).

Hotové těsto rozdělím na 9 dílů. Ze 4 nejsilnějších pramenů upletu základnu (sudé přeložím přes liché a prostřední zkřížím opačně) a přeložím na plech s pečícím papírem. Hranou ruky promáčknu středem rýhu a potřu rozšlehaným bílkem. Nahoru položím cop upletený ze 3 pramenů. Opět silně promáčknu středem a potřu bílkem. Nahoru položím položím copánek smotaný ze 2 nejtenších a nejdelších pramenů. konce zastčím pod okraj vánočky a lehce přimáčknu. Celou vánočku potřu rozšlehaným žloutkem a posypu sekanými mandlemi. Proti sesunutí raději na několika místech pojistím špejlí. Nechám ještě 40 minut kynout.

Peču v předehřáté troubě 30-40 minut na 175°C.Mazanec

Místo pletení vánočky vytvoříme z těsta 2 bochánky, které nahoře lehce nařízneme do kříže aby nepraskaly. 


Trdelník

Z těsta vyválím tenké hady, které namotám do spirály na trubičky nebo zavařovací sklenice. Konce zastrčím pod sousední otočku a lehce vyválím. Z celé dávky vyjde 8-10 velkých trdelníků na zavařovacích sklenicích 0,33l obalených alobalem nebo 4x 12 malých namotaných na klasických kovových trubičkách.

Peču v předehřáté troubě asi 12 minut na 225°C.

Po vytažení z trouby potřu rozpuštěnýcm máslem s troškou rumu a obalím v cukru smíchaným se skořicí nebo s nasekanými ořechy.
 


Naše pekárna sice má program "Těsto", bohužel tento program (na rozdíl od programu na pečení chleba) má při kynutí vypnuté ohřívání. Těsto kyne dlouho a pokaždé jinak - podle okolní teploty, která bývá nedostečná. Při použití základního programu (dékla 3:30) na pečení chleba mám vyzkoušeno, že stačí pekárnu vypnout po 1,5 hodině kdykoliv před tím, než začne péct, tj. nejpozději, když pekárna ukazuje 1 hodina a 5 minut do konce programu.
 


Pokud dělám vánočku, mazanec nebo loupáky z vlastní směsi na sladké kynuté těsto, přidám do pekárny na dochucení těsta ještě rozinky, vanilkový cukr a citrónobvou kůru.
 


 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one